Proč poslouchat hudbu laděnou na 432Hz?

Pohled do historie: proč je 440 Hz standardem 99% současné hudby?

V průběhu staletí se ladění hudby neustále měnilo. Každý hudebník, skladatel nebo orchestr si nástroj naladil podle svého. Teprve v 18. století stanovila hudební komunita notu A4 (také známé pod názvem komorní A) jako standard pro ladění nástrojů v západní hudební tradici. Hudebníci však stále definovali A4 jinak, někteří zvolili 400 Hz, jiní 430 Hz. Nota mohla dosáhnout dokonce 480 Hz! Absence sjednocení na jednu konkrétní frekvence vedlo k tomu, že každá orchestra měla své vlastní ladění.


Jednotka „Hz“ se ve skutečnosti objevila až v 19. století. Heinrich Hertz, německý fyzik, dokázal existenci elektromagnetických vln v roce 1830. Díky tomuto objevu bylo možné západní společností změřit frekvenci tónu.


Hudebníci a skladatelé se nemohli vzájemně dohodnout na konkrétní frekvenci, na kterou nástroj ladit, dokud v roce 1953 Mezinárodní organizace pro normalizaci, ISO, zdokumentovala obecně přijímaný standard pro ladění noty A4. ISO 16 říká: „... upřesňuje se frekvence pro tón A ve výškové notě a má být 440 Hz. Ladění a přelaďování se provádí přístroji, které je produkují s přesností na 0,5 Hz“. Nota byla pojmenována A440. Všechny nástroje laděné na stejné frekvenci tak mohou znít společně ve vzájemné harmonii.

Jednou z teorií je, že tón 440 Hz byl nastaven jako mezinárodní standard i z toho důvodu, že při poslechu 440 Hz je člověk výrazně více manipulovatelný jako ovečka ve stádu a celkově slabší, o čemž věděl i Adolf Hitler, který moc dobře věděl o léčivých účincích 432 Hz a proto se jí rozhodl zakázat a místo toho zvolil disharmonickou frekvenci 440 Hz, která zůstala standardem až dodnes.

Mimo jiné je dokázané, že 440 Hz stimuluje myšlenky a vynechává spojení s vědomím, kdežto 432 Hz přelaďuje s (aktivuje srdeční čakru a ulevuje od tíživých myšlenek).

Proč tedy poslouchat 432 Hz?

Zajímavé na 432 Hz je, že byla původním hudebním standardem, na který se ladily např. Stradivariho housle, nástroje ve starověkém Egyptě, ale například i tibetští mnichové.

Druhým důvodem je fakt, že 432 Hz je také frekvence známá jako frekvence planety Země. Tato frekvence má velice harmonizující a léčivé účinky a její poslech přináší spoustu benefitů, mezi které patří například:

  • Vyrovnání mozkových hemisfér
  • Spuštění procesu samoléčení
  • Očištění od negativní energie
  • Uvolnění tíživých myšlenek

Bonus: Nástroje naladěné na 432 Hz ladí celé naše tělo do stavu harmonie (má dokonce tu moc harmonizovat až na úrovni DNA).

For english users click here